הקרב על היתרון: אסטרטגיות איגרוף ייחודיות למתאגרפים קצרים וארוכים

איגרוף קלאסי - מתאגרף גבוה ונמוך

הקרב על היתרון: אסטרטגיות איגרוף ייחודיות למתאגרפים קצרים וארוכים

ההבדלים בין מתאגרף קצר למתאגרף ארוך באימוני איגרוף קלאסי. מה שנקרא בשפה הפשוטה, מתאגרף גבוה או מתאגרף נמוך. מה שבאמת משנה זה האורך של הידיים. כמה שהידיים שלו יותר ארוכות, יש לי טווח יותר גדול. אני יכול להכות ממרחק יותר גדול. קצת על האסטרטגיה של כל אחד:

האסטרטגיה של מתאגרף קצר

אם הוא מול מתאגרף יותר ארוך = יותר גבוה ממנו, הוא רוצה לצמצם את הטווח כל הזמן.
איך לצמצם טווח באגרוף? להתקדם אל הצעד השני בצעדים תוך כדי שאני מתחמק – מזיז את הראש שלי מצד לצד. ואני אני יכול לעבוד בטווח שאני קרוב אליו. הרבה הוקים ואפרקטים.
להזיז את הראש. יכול להיכנס רק עם צעדים בתנועת ראש.
זה מסוג הטכניקות שאני יכול ללמוד בעיקר באימונים של איגרוף קלאסי בקבוצות, ולא בתרגילי איגרוף מול השק – כי השק לא מחזיר אליי מכות אם אני טועה ולא אומד את הטווח ;).

יהיה לו יותר קשה להרביץ, ואחרי שסגרתי טווח והוצאתי כמה מכות. לרוב אני ארצה עכשיו לזוז לצדדים. להוציא מכה ולזוז, להוציא עוד מכה, ולזוז עוד פעם. אחרי שצמצמתי את הטווח אני ממשיך לעבוד בטווח הקצר כי זה היתרון שלי. מתאגרף קצר חייב לדעת להזיז את הראש טוב וחייב להזיז את הרגליים טוב, לצמצם. לעבוד קצר ולזוז הרבה כאשר צמצמנו את הטווח אני רוצה להישאר שם. זה מתאגרף קצר.
בשיעורי איגרוף קבוצתיים, מאמן איגרוף צריך ללמד את התלמידים שלו בשיעור על עניין הטווחים שזה הבסיס של האיגרוף הקלאסי, ואז כל מתאמן מודע ליתרונות והחסרונות הפיזיולוגים שלו בתחום האיגרוף.

האסטרטגיה של מתאגרף ארוך

מתאמן ארוך באיגרוף רוצה לשמור כמה שיותר על טווח רחוק. רוצה לשמור את הפרטנר שלו – "מאחורי הידיים שלו". כלומר בטווח שהמתאגרף הגבוה כן מגיע, והקצר לא.
אצל מתאגרף ארוך, גבוה, הידיים ארוכות. כלומר המתאגרף רוצה לעבוד הרבה עם ג'אבים וקרוסים. אני רוצה לשמור אותו מאחורי הידיים שלי – הוא רק מתקרב אני דואג להוציא הרבה ג'אבים כדי לשמור על הטווח שלי. השאיפה שלי היא להגיע אליו עם המכות הארוכות ושהוא לא יצליח להגיע אליי. אלך אחורה והצידה, ואמשיך להוציא מכות. וכך אשמור בצורה האידאלית על המרחק ואהיה מוגן יותר. מהטווח הקצר אני רוצה להימנע. כי אז הוא תופס אותי עם מכות צרות, וקשה לי
להרביץ כי יש לי ידיים ארוכות ואני רוצה תמיד לצאת אחורה / הצידה כדי שאוכל לעבוד במרחק שמתאים לי.
מורה לאיגרוף כמובן חייב ללמד ולהדגיש את זה שג'אב זה הבסיס של האיגרוף. בין אם אני מתאמן באימוני איגרוף למתחילים או אימוני איגרוף למתקדמים – אני חייב ללמוד ולתרגל את הג'אב שלי. למה? כי זה הבסיס של האיגרוף – בין אם אני מתאגרף קצר או ארוך.

איך אני יודע אם אני מתאגרף קצר או ארוך?

אז קצר או ארוך למעשה יכול להיות מובן בקלות לפי גובה. כלומר אם אני יחסית גבוה מעל 1.80, המאפיינים שלי יהיו של מתאגרף ארוך ויהיו לי ידיים ארוכות יותר מהממוצע – מרוב האנשים. והסטייל שאצטרך לחזק אותו זה סטייל של עמידה מטווח רחוק.
לעומת זאת אם אני 1.66 (אגב זה נכון;)) לצורך הדוגמה – אז אצטרך לאמץ לעצמך מאפיינים של מתאגרף קצר. כי הידיים שלי קצרות יותר מהממוצע.
כמה סייגים בהקשר:

  1. יש מקרים שבהם למרות שאני נמוך – יכולות להיות לי ידיים ארוכות באופן יחסי וההפך.
  2. לא משנה אם אני מתאגרף קצר או ארוך – אני צריך ללמוד את שני הסגננות – גם כדי להכיר אותם, וגם כי אורך היידים הוא עניין יחסי – אני ביחס לפרטנר שלי. כלומר ביחס למתאגרף אחד אני יכול להיות קצר ולעבוד בטקטיקה של מתאגרף קצר וביחס למתאגרף אחר אני יכול להיות ארוך ולפעול בטקטיקה של מתאגרף ארוך.

לסיכום, מתאגרף צריך ללמוד ולדעת את היתרונות והחסרונות הפיזיולוגיים שלו באימוני איגרוף קלאסי. ולדעת לפעול בהתאם – אם הוא קצר ביחס לפרטנר/ים שלו הוא שואף לצמצם את הטווח. אם הוא הארוך אז לשמור על טווח ולעבוד בעיקר עם מכות ישרות.

לכל שאלה שיש לכם מוזמנים להגיב פה:

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

השאירו פרטים

נחזור אליכם ממש מהר